Публікації в електронних журналах та платформах електронної літератури |
|||||
Філінюк Анатолій Григорович народився 15 травня 1953 р. у c. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області в хліборобській сім’ї. Після закінчення Шекеринецької середньої школи працював у колгоспі ім. Петровського (1970–1971), проходив дійсну військову службу на Балтійському флоті (1971–1973), знову працював у колгоспі ім. Петровського (1973-1974). Упродовж 1974–1978 рр. навчався на історичному факультеті Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту імені В.П. Затонського, який закінчив у 1978 р. з відзнакою за спеціальністю «Історія і суспільствознавство». Працював викладачем кафедри історії КПРС і політекономії та секретарем комітету ЛКСМУ Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту (1978–1981), проходив дворічну офіцерську службу в Збройних силах (1981–1983), перебував на посаді стажиста-дослідника та аспіранта заочної форми навчання Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка від Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту (1983–1985). Після чого працював старшим викладачем кафедри історії КПРС і політекономії Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту (1985–1987), інструктором, завідувачем сектором науки Хмельницького обкому Компартії України (1987–1990), завідувачем кафедри суспільних наук Хмельницького обласного інституту удосконалення вчителів (1990–1994), проректором з наукової роботи, доцентом, (1994–2006) кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету. В 2006–2009 рр. – докторант Київського національного університету імені Тараса Шевченка. З грудня 2009 по червень 2022 р. – професор, завідувач кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка; з червня 2022 р. – професор кафедри історії України університету. Починаючи з 2016 р., – гарант ОНП 032 Історія та археологія.
Аспірантуру Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка закінчив у 1985 р.; під керівництвом доктора історичних наук, професора Л. Ф. Гайдукова в 1985 р. достроково захистив кандидатську дисертацію. Вчене звання доцента здобув у 1995 р. У 2011 р. здобув вчене звання професора кафедри історії України, а в 2013 р. успішно захистив дисертацію у Спеціалізованій вченій раді Інституту історії України НАН України на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук з спеціальності 07.00.01 –Історія України.
Професор кафедри історії України А. Г. Філінюк – фахівець у галузі історії України. Основні напрями наукових досліджень: реґіональна історія України кінця ХVІІІ – початку ХХІ століття; економічна історія України; історія духовно-культурної сфери України; історичне краєзнавство. У науковому доробку понад 500 наукових і навчально-методичних праць, у тому числі близько 40 монографій, книг, брошур, навчальних посібників, методичних рекомендацій і порад.
Професор кафедри історії України А. Г. Філінюк – засновник і керівник наукової школи «Історія суспільних трансформацій в Україні наприкінці ХVІІІ – на початку ХХ століття». У її роботі беруть участь 15 осіб, які виконують дисертаційні дослідження на здобуття ступенів доктора наук і доктора філософії з спеціальності 032 Історія та археологія, ведуть підготовку монографічних праць і наукових статей. Підготував 11 кандидатів історичних наук з історії України і 1 доктора філософії з історії та археології. Багаторазовий переможець університетського рейтингу завідувачів кафедр, професорів університету.
А. Г. Філінюк – багаторічний керівник комплексної колективної теми «Проблеми історії суспільних змін і трансформацій від найдавніших часів до сьогодення» (державний реєстраційний номер 0122U000516). Її метою є дослідження витоків, внутрішніх і зовнішніх чинників, сутності та особливостей суспільних змін і трансформацій в Україні та її великих регіонах від найдавніших часів до сьогодення. Предметом реалізації проєкту визначено вивчення і введення в науковий обіг нового масиву джерел, аналіз й осмислення на сучасній методологічній основі наукової вітчизняної та зарубіжної літератури і на їх базі реконструкцію специфіки прояву, місця й ролі суспільних перетворень в історичному та цивілізаційному поступі українського народу в європейському та світовому співтоваристві. Над темою працюють всі члени кафедри історії України та аспіранти історичного факультету. В межах виконання колективної теми ведеться підготовка 7 монографій, серії статей, понад 20 дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії з спеціальності 032 Історія та археологія.
Як гарант освітньо-професійної програми ступеня вищої освіти бакалавра з спеціальності 032 Історія та археологія та освітньої-наукової програми ступеня доктора філософії з спеціальності 032 Історія та археологія забезпечив у 2020 р. їх акредитацію Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти України і як член проєктних груп – акредитацію бакалаврських і магістерських освітньо-професійних програм з інших спеціальностей історичного факультету.
Професор А. Г. Філінюк – багаторічний експерт науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України з історії, політології та філософії. В 2016–2019 рр. очолював науково-методичну підкомісію з спеціальності 032 Історія та археологія Науково-методичної ради МОН України, яка розробила проєкти й забезпечила затвердження стандартів бакалаврського та магістерського рівнів. Був експертом з акредитації історичних спеціальностей одинадцяти закладів вищої освіти України. З липня 2024 р. – український експерт Міністерства освіти і науки України для проведення наукової та науково-технічної експертизи обʼєктів експертизи у сфері наукової та науково-технічної діяльності за науковими напрямами, за якими здійснюється експертиза.
Підготував 11 кандидатів історичних наук з історії України і 1 доктора філософії з історії та археології.
Брав участь в організації й проведенні понад 210 міжнародних, всеукраїнських і регіональних науково-теоретичних та науково-практичних конференцій.
Професор А. Г. Філінюк тривалий час – член спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій за спеціальністю 07.00.01 Історія України, неодноразово очолював разові спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії з спеціальності 032 Історія та археологія, опонент багатьох докторських і кандидатських дисертацій, рецензент численних монографій, наукових видань, навчальних і навчально-методичних праць. Є головою Кам’янець-Подільської міської організації Всеукраїнського товариства «Знання», членом Національної спілки краєзнавців України, членом Всеукраїнської спілки архівістів, членом Українського історичного товариства, почесним членом Центру дослідження історії Поділля, членом Центру регіональних досліджень університету та Міжнародного науково-дослідного центру досліджень процесів націєтворення та регіоналізації у Європі, заступником академіка секретаря наукового відділення історії Національної академії наук вищої освіти України, з 2019 р. – керівником Хмельницького регіонального відділення Національної академії наук вищої освіти України.
Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України (2003), Заслужений діяч науки і техніки України (2005), відзначений нагрудними знаками МОН України «Відмінник освіти України» (1997, 2003), золотою медаллю Товариства «Знання» України (2010), орденами «Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого» ІІ і ІІІ ступенів (2020, 2021), орденом Святійшого Володимира НАН ВО України (2023), медалями НАН ВО України «Івана Крип’якевича» (2016), «Святого Володимира» (2018), «За жертовність і любов до України» (2018), «Івана Огієнка» (2019), багатьма почесними грамотами МОН України, Хмельницької обласної державної адміністрації і Хмельницької обласної ради, знаком «Почесний краєзнавець України» НСКУ (2013), «Відзнакою міського голови» (2013), медалями університету «За вагомий внесок у розвиток освіти та науки» (2008), «Ветеран праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка» (2013), дипломами лауреата обласної премії НСКУ ім. І. С. Винокура (2015), лауреата обласної премії ім. П. В. Клименка в галузі архівознавства, історії та джерелознавства (2015) тощо.
Забезпечує нормативні навчальні курси «Історія України кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ століття» (бакалаврський рівень), «Теорія і методологія історії», «Методика і академічна доброчесність наукових досліджень з історії та археології» і «Методика наукових досліджень з історії» (магістерський рівень), «Організація наукових досліджень» і «Теорія і методологія дисертаційних досліджень з історії та археології» (освітньо-науковий рівень).
ВИБРАНІ МОНОГРАФІЇ ТА НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ
Плоскирів – Проскурів – Хмельницький. Фактографічний збірник / Ю.І. Блажевич, С.Л. Карван, А.Г. Філінюк. Хмельницький : Поділля, 1993. 80 с.
Кам’янець-Подільський державний університет: минуле і сьогодення / О.М. Завальнюк, А.О. Копилов, А.Г. Філінюк та ін. Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2003. 408 с.
Філінюк А.Г., Ігнатьєва Т.В. Торговельно-економічні зв’язки Правобережної України в умовах інкорпорації та геополітики Російської імперії (кінець ХVІІІ – 50-ті роки ХІХ століття). Монографія. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. держ. ун-т, 2006. 316 с.
Філінюк А.Г. Життя, віддане справі: трудова, громадська та науково-педагогічна діяльність Івана Степановича Зеленюка: Історичний нарис. Наукове видання. Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2008. 332 с.
Нацистський окупаційний режим на Хмельниччині. 1941–1944: Документи і матеріали /[ упоряд.: Вавринчук М. П., Завальнюк О. М., Слободянюк П. Я., Філінюк А. Г., Комарніцький О., Б., Олійник Ю. В.]. Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2009. 576 с.
Філінюк А. Г. Правобережна Україна наприкінці ХVІІІ – на початку ХІХ століття: тенденції розвитку і соціальні трансформації. монографія. Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2010. 728 с.
Філінюк А. Г. Історія України першої половини ХІХ століття: Методичні рекомендації до семінарських занять і самостійної роботи студентів історичного факультету спеціальності «Історія». Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2009. 50 с.
Філінюк А. Г. Історія України першої половини ХІХ століття: Методичні рекомендації до семінарських занять і самостійної роботи студентів історичного факультету заочної форми навчання з спеціальності «Історія». Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2009. 46 с.
Філінюк А. Г., Сидорук С. А. Рекрутська повинність у Правобережній Україні в 1794–1874 рр.: суспільно-політичний, соціально-становий і демографічний аспекти: сучасний дискурс : монографія. Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2017. 416 с.
Перші 100 років поступу / [авт. : С. Копилов, О Завальнюк, А. Філінюк, та ін.; редкол.: С. Копилов (голова), О. Завальнюк, Н. Коваленко (літ. ред.) т а ін.]. Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2018. 208 с.
Звід пам’яток історії та культури Хмельницької області. Кн. 1 : м. Хмельницький (Матеріали до «Зводу пам’яток історії та культури України») /[ редкол. тому: Аванесова А., Гуменюк С.,Єсюнін С., Філінюк А.]. Київ, 2018. 157 с.
НАУКОВІ ПРАЦІ ЗА 2019-2024 РР.
Монографії, підручники, навчальні посібники
- На полях битв Другої світової війни: вихідці з України в європейському Русі Опору : науково-документальне видання /[ упоряд.: А. Г. Філінюк (голова редкол.), В. Г. Байдич (відп. ред.), Ю. А. Клімчук (відп. секр.); вст. ст.: А. Г. Філінюк і Ю. А. Клімчук]. Хмельницький : ФОП Мельник А. А., 2019. 296 с.
- Звід пам’яток історії та культури України: Хмельницька область. м. Хмельницький. Кн. 1 /[ ред. тому: І. Трунова (голова), В. Лукашук (заст. голови), С. Шпаковський (упоряд.), С. Аніськов, Л. Баженов, В. Вибодовська, С. Демидко, В. Дзьоник, С. Єсюнін, О. Западенко, В. Захар’єв, Л. Казімірова, А. Клименко, Я. Коза, Я. Михайловський, І. Петраш, Л. Рожко-Павленко, С. Семенчук, О. Симчишин, І. Старенький, Л. Томілович, А. Філінюк, В. Шкарупа, О. Юськова, Н. Майнгардт-Гоголь; Хмельницька обласна державна адміністрація; Управління культури, національностей, релігій та туризму; Хмельницький обласний науково-методичний центр культури та мистецтва]. Хмельницький: ФОП Мельник А. А., 2019. 280 с.
- Завальнюк О. М., Філінюк А. Г., Іваневич Л. А., Трембіцький А. А. Анатолій Трембіцький: історик, педагог, особистість… Хмельницький: ФОП Мельник А. А., 2020. 317 с., іл.
Публікації у періодичних наукових виданнях, що включені до переліку фахових видань України, до наукометричних баз, зокрема Scopus, Web of Science Core Collection
- Філінюк А. Г. Вплив російського чинника на духовно-релігійні і культурні процеси в Подільській губернії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст. // Наук. записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія. Вип. 28. Збірник наук. праць /[за заг. ред. проф. О. А. Мельничука]. Вінниця : ТОВ «ТВОРИ», 2019. С. 52–59. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://www.vspu.edu.ua/science/art/a176.pdf
- Filinyuk А. G., Klimcuk Y. A. Sites of memory of the ethnic Ukrainians participation in the French resistance during the Second World War // Skhidnoievropeiskyi istorychnyi visnyk [East European Historical Bulletin]. 2019. № 10. С. 161–170 (Категорія «А»; Web of Sciense). URL: http://eehb.dspu.edu.ua/article/view/159188
- Філінюк А. Г. Проблема «поділи Речі Посполитої і українські землі» в зарубіжній історіографії // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки /[редкол.: А. Г. Філінюк (відп. ред.), С. А. Копилов, С. В. Олійник та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. Вип. 12. С. 90–114. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: file:///C:/Users/Admin/Downloads/Vkpnui_2019_12_20.pdf
- Філінюк А. Г., Глушковецький А. Л., Комарніцький О. Б. Конференційна осінь вчених-істориків Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки /[редкол.: А. Г. Філінюк (відп. ред.), С. А. Копилов, С. В. Олійник та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. Вип. 12. С. 340–353. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: file:///C:/Users/Admin/Downloads/Vkpnui_2019_12_35.pdf
- Завальнюк О. М., Філінюк А. Г. Історику-професіоналу, професору В. С. Лозовому – 60 // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки /[ редкол.: А. Г. Філінюк (відп. ред.), С. А. Копилов, С. В. Олійник та ін]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. Вип. 12. С. 354–360. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: http://elar.kpnu.edu.ua:8081/xmlui/bitstream/handle/123456789/3403/Visnyk-K-PNU-im-I.Ohiienka-Istorychni-nauky-Vyp.12.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Філінюк А. Г. Польська освітня інтелігенція Правобережної України в лещатах сталінської репресивної машини: 1933–1938 рр. // Іван Огієнко і сучасна наука та освіта: науковий збірник. Серія: історія. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. Вип. ХV. С. 183–195. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: http://elar.kpnu.edu.ua:8081/xmlui/handle/123456789/1964
- Філінюк А., Клімчук Ю. RUES R. A brief history of the ss-police in OSSOLA and LAGO MAGGIORE 1943–1945. MINUSIO (SWITZERLAND): Edizioni insubrica historica, 2018. 165 р. (Про працю Рафаеля Руєса «Коротка історія поліції СС в Оссола і Лаго-Маджоре 1943–1945 рр.)» // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки /[редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.), В. Смолій та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2020. Т. 30: На пошану академіка В. Смолія. С. 409–417. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://sp-history.kpnu.edu.ua/uk/
- Стецюк В., Філінюк А. Російська армія у Правобережній Україні: специфіка соціального та політико-ідеологічного впливу на дітей і молодь наприкінці ХVIIІ – на початку ХХ ст. // Universum Historiae et Archeologiae. Універсум історії та археології. Дніпро, 2020. № 2. С. 34–46. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL : https://www.dnu.dp.ua/docs/visnik/fistor/program_61420cdda5e7f.pdf
- Філінюк А. Г. Поділи Речі Посполитої та українське питання у вітчизняній історіографії // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. історичні науки /[редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.), В. Смолій та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2020. Т. 30: На пошану академіка В. А. Смолія. С. 123–142. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://sp-history.kpnu.edu.ua/uk/
- Filinyuk A. G., Klimchuk Y. A. Рецензія на видання: Revue de ledition : Soufflet G. Maquisards Russes en Bourgogne. Histoire du detachement Leningrad 1943–1944. Paris: Editions de Larmancon, 2016. 191 p. // «Гілея. Науковий вісник»: Збірник наукових праць. Київ : Вид-во «Гілея», 2020. Вип.. 152 (1). С. 262–265. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: http://gileya.org/index.php?ng=library&cont=long&id=220
- Філінюк А. Г., Глушковецький А. Л., Комарніцький О. Б. Наукові форуми в Кам’янець-Подільському центрі наукових гуманітарних студій // Український історичний журнал. Київ. 2020. № 1 (550). С. 224–230 (Категорія «А»; Web of Sciense). URL: http://resource.history.org.ua/publ/UIJ_2020_1_21
- Реєнт О., Телячий Ю., Філінюк А. До 70-річчя доктора історичних наук, професора О.Завальнюка// Український історичний журнал. Київ. 2021. № 6. С. 227–233. (Категорія «А»; Web of Sciense). URL: http://resource.history.org.ua/publ/UIJ_2021_6_21
- Пилипенко О., Філінюк А. Наддніпрянська Україна в політиці самодержавства щодо розвитку торгівлі Росії та Франції наприкінці ХVІІІ – на початку XIХ ст. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки /[редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.), В. Смолій та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2021. Т. 32: До 30-річчя проголошення державної незалежності України. С. 106–121. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://sp-history.kpnu.edu.ua/uk/
- Філінюк А. Г. Іваневич Л.А. Традиційна ноша українських селян Поділля (друга половина ХІХ – початок ХХІ ст.): історія, класифікація, конструктивно-художні та регіонально-локальні особливості: монографія. Хмельницький : ФОП МельникА. А., 2021. 797 с. : іл. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки /[ редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.), В. Смолій та ін.]. Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2021. Т. 33: До 70-річчя від дня народження професора Олександра Завальнюка. С. 242–247. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://sp-history.kpnu.edu.ua/uk/
- Філінюк А. Правобережна Україна в політиці Росії та Австрії щодо Речі Посполитої наприкінці ХVІІІ ст. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки /[редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.), В. Смолій та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2021. Т. 34: С. 181–198. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://sp-history.kpnu.edu.ua/uk/
- Філінюк А. Г., Ребрик О. В. Огляд джерел національного архівного фонду України про шляхи сполучення у Правобережній Україні наприкінці ХVІІІ – в першій половині ХІХ ст. // Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Серія: Історичні науки. 2023. Т. 34 (73). № 1. С. 264–270 (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://www.hist.vernadskyjournals.in.ua/journals/2023/1_2023/38.pdf
- Філінюк А. Г., Клімчук Ю. А. Реалізація транснаціонального підходу до викладання вітчизняної історії в НУШ: на прикладі вивчення європейського Руху Опору в роки Другої світової війни // Вісник науки та освіти (Серія «Філологія», Серія «Педагогіка», Серія «Соціологія», Серія «Культура і мистецтво», Серія «Історія та археологія»). 2023. Вип. 4 (10). С. 830–850. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://mail.ukr.net/desktop#readmsg/16847712213719473368/f0
- Філінюк А. Г. Європейські обрії соціально-економічного розвитку Наддніпрянської України: Рецензія на книгу: Гуржій О. Наддніпрянська Україна та зарубіжний світ у соціально-економічних вимірах ХVІІ – ХVІІІ ст. Історичні нариси /[ відп. ред. В. А. Смолій. НАН України. Інститут історії України]. Київ : Ін-т історії України, 2022. 296 с. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки /[редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.) та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2023. Т. 41: На пошану професора С. А. Копилова. С. 255–263. (Фахове видання. Категорія «Б»).
- Григор’єв Р. В., Філінюк А. Г. Художній театр на Поділлі в 1864–1021 рр. У контексті розвитку музичного мистецтва: рецензія на книгу Кушка Н. Музична Вінниця: Вінниця: ТОВ «Вінницька міська друкарня», 2020. 480 с. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки /[редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.) та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2023. Т. 40: С. 255–263. (Фахове видання. Категорія «Б»).
- Філінюк А. Г., Ярич В. П. Спогади генерал-хорунжого Всеволода Петріва як джерело вивчення воєнної історії періоду Української національної революції 1917–1921 рр. // Гуманітарні студії: історія та педагогіка / Humanitarian studies: history and pedagogy. Тернопіль: ЗУНУ, 2023. Вип. 3. С. 98–114 (Фахове видання. Категорія «Б»).
- Філінюк А. Г. Європейські обрії соціально-економічного розвитку Наддніпрянської України: Рецензія на книгу: ГуржійО. Наддніпрянська Україна та зарубіжний світ у соціально-економічних вимірах ХVІІ – ХVІІІст. Історичні нариси /[ відп. ред. В. А. Смолій. НАН України. Інститут історії України]. Київ : Ін-т історії України, 2022. 296 с. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки /[ редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.) та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2023. Т. 42: На пошану професора С. А. Копилова. С. 356–365. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://drive.google.com/file/d/12Xwu70KTvn0LSjpAbtE7Xd_iU7H-X_hc/view
- Філінюк А. Європейські обрії соціально-економічного розвитку Наддніпрянської України: Рецензія на книгу: Гуржій О. Наддніпрянська Україна та зарубіжний світ у соціально-економічних вимірах ХVІІ – ХVІІІ ст.: Історичні нариси [відп. ред. В.А. Смолій; НАН України. Інститут історії України] Київ: Ін-т історії України НАН України, 2022. 296 с. // Український історичний журнал. 2024. № 2. С. 212–217. (Категорія «А»; Web of Sciense). URL: http://resource.history.org.ua/publ/UIJ_2024_2_14
- Задорожнюк А. Б., Філінюк А. Г. Магдебурзьке право як чинник господарського розвитку Кам’янця-Подільського // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки / [редкол.: В. Магась (гол.), В. Степанков (відп. ред.) та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2024. Т. 43. С. 267–288. (Фахове видання. Категорія «Б»). URL: https://sp-history.kpnu.edu.ua/uk/tom-43-2024/
- Філінюк А. Г., Сидорук С. А. Шляхи сполучення як базовий елемент поштового розвитку в Правобережній Україні: Рецензія на книгу: Руденко Ю. М. Діяльність установ пошти і телеграфу на Правобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХст.: монографія. Київ: ФОП Ямчинський О. В., 2022. 250 c. // Актуальні питання у сучасній науці (Серія «Педагогіка», Серія «Право», Серія «Економіка», Серія «Державне управління», Серія «Техніка», Серія «Історія та археологія»). Київ, 2024. Вип. 8 (26). С. 1255–1267 (Фахове видання. Категорія «Б»).
- Lipianina-Honcharenko K., Yarych V., Іvasechko A., Filinyuk A., Yurkiv K., Lebid T. Evaluating the Effectiveness of Attention-Gated-CNN-BGRU Models for Historical Manuscript Recognition in Ukraine // CEUR Workshop Proceedings, 3716, 99–108. (Категорія «А»; Skopus). Skopus-Dokument details – Evaluating the Effecriveness of Attention.
Навчально-методичні посібники, інші друковані навчально-методичні праці
- Філінюк А. Г. Методичні рекомендації з написання курсових робіт з написання курсових робіт для студентів історичного факультету. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. 23 с.
- Філінюк А. Г. Методика наукових досліджень з історії та політології: навч. посіб. для студ. і магістр. спец. «Історія» і «Політологія» всіх форм навчання. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. 85 с.
- Філінюк А. Г. Міжнародний науковий туризм як напрям діяльності ЗВО України на сучасному етапі // Проблеми дидактики історії: зб. наук. пр. /[редкол.: С. А. Копилов (наук. ред.), І. О. Кучинська, В. А. Дубінський та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. Вип. 10. С. 160–175.
- Філінюк А. Г. Підготовка та апробація дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії з спеціальності 032 Історія та археологія: методичні поради. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І.Огієнка, 2021. 32 с.
- Філінюк А. Г. Підготовка та публічна презентація дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії з спеціальності 032 Історія та археологія: методичні поради. Вид. 2-ге, переробл. і доп. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2022. 32 с.
- Januszkiewicz B. Podole – polozenie i obszar, ludnosc, polityka wladz sowieckich, kolektywizacja I glod; Konkursu «Polskimi sladami na Podolu» – uczestnikow I tematy prac, kategoria: praca plastyczna, prezentacja multimedialna (prace z krotkim opisem), film (prace z krotkim opisem), album/folder/przewodnik/kolaz zdijec, prace nagrodzone /[ redakcja naukowa prof. A. Filiniuk]. Kamyanets-Podilskyi : TOV «Drukarnya «Ruta», 2021. 112 s.
- Філінюк А. Г., Кліщинський П. В. Методика наукових досліджень з історії та політології: навч. посіб. для студ. і магістр. спеціальностей «Історія» і «Політологія» денної і заочної форм навчання закл. вищої освіти. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2023. 130 с. URL: http://elar.kpnu.edu.ua:8081/xmlui/bitstream/handle/123456789/7573/Filinyuk_Klischyckiy.pdf?sequence=3&isAllowed=y
- Філінюк А. Г., Сидорук С. А. Історія України першої половини XIX століття: методичні рекомендації до семінарських занять і самостійної роботи здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальностей «014 Середня освіта (Історія)», «014 (Середня освіта (Історія та правознавство)» і «032 Історія та археологія». Вид. 2-ге. доп. і переробл. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2023. 68 с. URL: http://elar.kpnu.edu.ua:8081/xmlui/handle/123456789/7526
Основні апробаційні, науково-популярні публікації
- Філінюк А. Г. Фонди ЦДІА України в Києві як джерело з історії поштових і торговельних шляхів у Правобережній Україні наприкінці ХVІІІ – в першій половині ХІХ ст. // Вісник Державного архіву Хмельницької області «Подільська старовина». 2019. № 1 (4). С. 225–230.
- Філінюк А. Г. 100 років братерства та соборності України (Акт злуки УНР і ЗУНР) // 100-річчя злуки УНР та ЗУНР: Збірник матеріалів наукового круглого столу. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. С. 4–13.
- Філінюк А. Г. До питання про сучасне осмислення документів про третій поділ Речі Посполитої і його місце в історії України // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і спірантів : у 3-х т. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019. Вип. 18. Т. 1. С. 55–57.
- Філінюк А. Г. Актуалізація осмислення поділів та остаточної руйнації державності Речі Посполитої // VІ Міжнародна наукова конференція «Україна і Велике князівство Литовське в ХІV – ХVІІІ ст.: політичні, економічні, міжнаціональні та етнокультурні відносини в загальноєвропейському вимірі». Кам’янець-Подільський, 18-21 вересня 2019 р. Програма та тези доповідей. Київ : Ін-т історії України НАН України, 2019. С. 74–76.
- Філінюк А. Спогади про вчителя, який був взірцем знань та інтелігентності // Проблеми історії країн Центральної та Східної Європи. Збірник наукових праць /[ редкол.: В. С. Степанков (гол. ред. та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2019: Вип. 7. : на пошану професора М. Г. Кукурудзяка. С. 32–37.
- Філінюк А. Г. Могила Горячова Є. І // Звід пам’яток історії та культури України. Хмельницька область. М. Хмельницький /[ редкол. тому: І. Трунова (голова), В. Лукашук (заст. голови), С. Шпаковський (упоряд.), С. Єсюнін (упоряд.), С. Аніськов, Л. Баженов.., А. Філінюк та ін. ]. Хмельницький : Поліграфіст, 2019. С. 166–167.
- Філінюк А. Г. Могила Філіпова І. І. // Звід пам’яток історії та культури України. Хмельницька область. М. Хмельницький /[ редкол. тому: І. Трунова (голова), В. Лукашук (заст. голови), С. Шпаковський (упоряд.), С. Єсюнін (упоряд.), С. Аніськов, Л. Баженов.., А. Філінюк та ін.]. Хмельницький : Поліграфіст, 2019. С. 171.
- Філінюк А. Г. Проблема топонімів про участь України та українців у Другій світовій війні // Хмельницькі краєзнавчі студії : науково-краєзнавчий збірник /[ редкол. Баженов Л. В. (голова), Блажевич Ю. І. (співголова), Єсюнін С. М. (відп. секр.) та ін.]. Хмельницький : ФОП Стрихар А. М., 2020. Вип. 28. С. 202–216.
- Філінюк А. Г. Українське питання в поділах Речі Посполитої // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів : у 3-х т. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2020. Вип. 19. Т. 1. С. 66-–68.
- Філінюк А. Г. До питання про участь українців у Другій світовій війні в контексті гібридної війни Росії проти України та сталінсько-брежнєвсько-путінського міфу // Вісник Державного архіву Хмельницької області «Подільська старовина. 2020. № 2 ( 6). С. 149–158.
- Філінюк А. Г., Стецюк В. Б. Російська армія у Правобережній Україні: специфіка соціального та політико-ідеологічного впливу на дітей і молодь наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. // ІV Всеукраїнські Яворницькі наукові читання, присвячені 165-річчю від дня народження академіка Д. І. Яворницького: Тези доповідей. Дніпро: ДНУ, 2020. С. 65–68.
- Філінюк А. Г. Звіт пам’яток історії та культури Хмельниччини як напрям і засіб пам’яткоохоронної діяльності // Пам’яткознавство: сучасні аспекти: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції з міжнародною участю, м. Кам’янець-Подільський, 15–16 травня 2020 р. /[ редкол.: В.В. Фенцур (гол. ред.), Л. В. Баженов, А. Л. Глушковецький та ін.]. Кам’янець-Подільський : ТОВ «Друкарня «Рута», 2020. С. 112–118.
- Філінюк А. Г. Лев Баженов – фундатор і керівник Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України // Матеріали ХVІ наукової історико-краєзнавчої конференції [присвяч. 55-річчю проведення першої Подільської історико-краєзнавчої конференції, 25-річчю діяльності Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при К-ПНУ імені Івана] /[ редкол.: Копилов С. А. (співголова), Реєнт О. П. (співголова), Баженов Л. В. (відп. ред.) та ін]. Кам’янець-Подільський : ТОВ «Друкарня «Рута», 2020. С. 39–45.
- Філінюк А. Г. Боротьба Російської імперії за Річ Посполиту і Україна у ХVІІІ ст. // Перша міжнародна наукова конференція Війна і соціум у середньовічній та ранньомодерній історії Центрально-Східної Європи. Програма і тези доповідей (21–24 жовтня 2020 р., м. Кам’янець-Подільський /[ Ін-т історії України НАН України, Кам’янець-Подільський нац. ун-т ім. І. Огієнка]. Київ : НАН України, Ін-т історії України НАН України, 2020. С. 106–109.
- Філінюк А. Г. Людина, педагог, учений перлини Поділля (штрихи до портрета Миколи Івановича Бахмата) // Слідами історії Чемеровеччини (до 515-річчя відомої українки Роксолани (Анастасії Лісовської). Збірник праць за матеріалами всеукр. наук. іст.-краєзн. конф. 20 листопада 2020 р. / [редкол.: Л. В. Баженов (голова), Г. А. Мороз (відп. секретар) та ін.]. Чемерівці: РУТА, 2020. С. 153–162.
- Філінюк А. Г., Моздір В. В. Українсько-польські взаємини на Поділлі наприкінці ХVІІІ в першій половині ХІХ ст. // Доля поляків і доля Вітчизни: погляд крізь століття – ІІ: Матеріали міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції (Вінниця, 26 листопада 2020 р.). Вінниця, 2020. С. 69–74.
- Копилов С. А., Баженов Л. В., Глушковецький А. Л., Філінюк А. Г. Світлої пам’яті відомого педагога, ветерана краєзнавчого руху Хмельниччини Бориса Михайловича Кушніра // Краєзнавець Хмельниччини: наук.-краєзнавч. зб. /[редкол.: Л. В. Баженов (голова), С. А. Копилов (відп. ред.), В. С. Прокопчук та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2020. Вип. 13. С. 203-204.
- Філінюк А. Г. Освітні, наукові, краєзнавчі, громадські горизонти академіка Лева Баженова (До 75-річчя від дня народження) // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки /[ редкол.: А. Г. Філінюк (відп. ред.) та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2020. Вип. 13. С. 9–22.
- Філінюк А. Г., Григор’єв Р. В. Розвиток художнього театру на Поділлі в 1864––1921 рр. // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки /[ редкол.: А. Г. Філінюк (відп. ред.) та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2020. Вип. 13. С. 66–85.
- Філінюк А. Г. Місця пам’яті Голодомору на Хмельниччині та суспільне переосмислення історії 1932–1933 рр. // Міждисциплінарні підходи у дослідженні Голодомору-Геноциду: Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції (Київ, 19 листопада 2020 р.). Київ, 2021. С. 188–193.
- Філінюк А. Викладачі та випускники Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка в культурно-інтелектуальному просторі сучасного м. Хмельницького // Матеріали Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України /[ редкол.: Баженов Л. В. (голова), Єсюнін С. М. (співголова, відп. ред.) та ін.]. Хмельницький : ФОП Стрихар А. М., 2021. С. 520–527.
- Філінюк А., Григоренко О. Мистецтво Волині ХVІ – ХVІІ ст. у науковій спадщині професора Мечислава Гембаровича // Слов’янський світ і Україна: Збірник наук. праць на пошану ректора рівненського державного гуманітарного університету, професора Руслана Постоловського. Рівне : О. Зень, 2021. С. 302–307.
- Філінюк А. Г. Лев Баженов у науковій і краєзнавчій співпраці кафедри історії України і Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України // Розвиток національного краєзнавства та історико-регіональних досліджень на Поділлі і південно-Східній Волині: досвід, проблеми, перспективи (До 75-річчя від дня народження професора Лева Васильовича Баженова): матеріали наукового круглого столу 05.02.2021 р., м. Кам’янець-Подільський /[ ред кол.: С. А. Копилов (голова), О. П. Реєнт (спіголова), В. С. Степанков (співголова), Л. В. Баженов та ін.]. Кам’янець-Подільський: ТОРВ «Друкарня «Рута», 2021. С. 87–99.
- Філінюк А. Г., Бахмат Н. В. Людина, педагог, учений перлини Поділля (штрихи до портрета Миколи Івановича Бахмата) // Слідами історії Чемеровеччини (до 515-річчя відомої українки Роксолани (Анастасії Лісовської): зб. пр. за матеріал. всеукр. наук. іст.-краєзнавч. конф., 20 листопада 2020 р. /[ редкол.: Л.В. Баженов (голова), Г.А. Мороз (відп. секретар) та ін.]. Кам’янець-Подільський: Друкарня «Рута», 2021. С. 352–363.
- Філінюк А. Г. Місця пам’яті про НЕП на Поділлі як наукова проблема // Поділля в добу непу (1921–1928 рр.): Збірник матеріалів ІІ Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції (м. Хмельницький, 22 грудня 2020) Хмельницький: ФОП Мельник А. А., 2021. С. 133–139.
- Філінюк А. Г. Місця пам’яті Голодомору на Хмельниччині та суспільне переосмислення історії 1932–1933 рр. // Міждисциплінарні підходи у дослідженні Голодомору-геноциду: науковий збірник за підсумками міжнародної науково-практичної конференції (Київ, 19 листопада 2020 р.). Житомир : Полісся, 2021. С. 188–193.
- Філінюк А. Г. Сучасне вивчення, осмислення уроків про місце і роль українського народу в Другій світовій війні // Постать Василя Порика в багатополярному полі національної пам’яті України про Другу світову війну. Матеріали всеукраїнського наукового круглого столу (с. Порик Хмільницького району, 22 липня 2021 р.) /[ редкол. кол.: Гальчак С. Д. (голова), Баженов Л. В., Філінюк А. Г. та ін.]. Вінниця : ПП Борисюк, 2021. С. 19–30.
- Філінюк А. Г. Проблема інкорпорації Правобережної України в праці Д. Бовуа «Трикутник Правобережжя: царат, шляхта і народ. 1793–1914 рр. Київ : ТОВ «Вид-во «КЛІО», 2020» // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів: у 3-х т. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2021. Вип. 20. Т. 1. С. 71–72.
- Філінюк А. Г. Місце і роль кераміки в національній культурній спадщині України // Місце барської кераміки в гончарній спадщині України: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю в м. Бар, 12 вересня 2021 р.) /[ відп. ред.: А. Л. Щербань. Кам’янець-Подільський : ТОВ «Друкарня «Рута», 2021. С. 13–22.
- Філінюк А. Г. Проблема управлінської еліти в працях професора Віталія Олуйка // Українська незалежність: 30 років поступу. Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Хмельницький, 18 серпня 2021 р.) /[ ред. кол.: С. В. Гамалія (співгол.), В. О. Лабазюк (співгол.) Л. В. Баженов (співгол.), В. С. Прокопчук (співгол.), В. Р. Адамський (відп. ред.) та ін.]. Житомир : ТОВ «Видавничий дім «Бук-Друк», 2021. С. 492–503.
- Філінюк А. Г. До питання про мистецькі взаємовпливи в працях К. Широцького передреволюційного десятиліття // Кость Широцький в українському історико-культурному просторі. Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції, присвяченої 135-й річниці від дня народження відомого історика. етнографа, мистецтвознавця, подолянина Костя Широцького (Вінниця, 26 листопада 2021 р.). Вінниця: Балюк І. Б., 2021. С. 130–145.
- Філінюк А. Г. Місце українського народу в Хотинській війні 1621 р. та її впливі на міжнародні відносини у висвітленні М. Алекберлі // ХІІІ Буковинська міжнародна історико-краєзнавча конференція, присвячена 400-річчю Хотинської війни. Тези доповідей, Чернівці, 22 ‒ 23 жовтня 2021 р. /[ наук. ред. О.В. Добржанський]. Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2021. С. 13–14.
- Філінюк А. Г. Міфи про Велику Вітчизняну війну як системний чинник у гібридній війні Росії проти України // Воєнні конфлікти та техногенні катастрофи: історичні та психологічні наслідки : Збірник тез І Міжнародної наукової конференції присвяченої 35 роковинам аварії на ЧАЕС, 22-23 квітня 2021 р. /[ упоряд.: А. А. Криськов, В. В. Вишньовський та Н. В. Габрусєва]. Тернопіль : ФОП Паляниця В. А., 2021. С. 120–123.
- Філінюк А. Г. Мемуари Соломеї Регіни Русецької де Пільштин «Відлуння світу» як джерело вивчення історії України ХVІІІ ст. // VІІ міжнародна наукова конференція «Україна і Велике князівство Литовське в ХІV – ХVІІІ ст.: політичні, економічні, міжнаціональні та соціокультурні відносини в загальноєвропейському вимірі». Кам’янець-Подільський, 20–23 жовтня 2021 р. Програма та тези доповідей. Київ :Ін-т історії України НАН України. 2021. С. 88–90.
- Філінюк А. Г. Магнатські конфедерації в українсько-польсько-російських взаєминах останньої третини ХVІІІ ст. // Доля поляків і доля Вітчизни: погляд крізь століття-ІІІ: Зб. наук. праць Міжнарод. міждисципл. наук. практ. конф. (25–26 листоп. 2021 р.). Вінниця: «ТВОРИ», 2021. С. 289–303.
- Філінюк А. Г. Олександр Завальнюк – чільний професор і провідний історик кафедри історії України // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки /[ редкол.: А. Г. Філінюк (відп. ред.) та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І, Огієнка, 2021. Вип. 14: Присвячений 70-річчю від дня народження професора О. М. Завальнюка. С. 9–24.
- Пилипенко О. Є., Філінюк А. Г. Громадська та культурно-просвітницька діяльність викладачів університетів Наддніпрянської України у пореформенний період // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Історичні науки /[ редкол.: А. Г. Філінюк (відп. ред.) та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І, Огієнка, 2021. Вип. 14: Присвячений 70-річчю від дня народження професора О. М. Завальнюка. С. 126–137.
- Філінюк А. Г. Історична пам’ять як інструмент і чинник захисту державності України в гібридній російсько-українській війні // Українське військо: основні етапи боротьби за державну незалежність України. Збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції (26 листопада 2021 р.). Київ : НУОУ, 2021. С. 74–76.
- Філінюк А. Г. Тема голоду 1932–1933 рр. в Україні у працях представників української діаспори США // Інтердисциплінарні підходи у дослідженні Голодомору-геноциду. Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 25 листопада 2021 р.) Київ : Національний музей Голодомору-геноциду; Інститут дослідження Голодомору, 2022. С. 190–198.
- Філінюк А. Г., Солодковська І. В. Голод 1921–1923 рр. та Українсько-польські взаємини: до постановки проблеми // Інтердисциплінарні підходи у дослідженні Голодомору-геноциду. Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 25 листопада 2021 р.) Київ : Національний музей Голодомору-геноциду; Інститут дослідження Голодомору, 2022. С. 176–182.
- Філінюк А. Г. До питання про ціннісні орієнтири в сучасній російсько-українській війні // Збірник тез ІІ Міжнародної наукової конференції «Воєнні конфлікти та техногенні катастрофи: історичні та психологічні наслідки (Тернопіль, 21–22 квітня 2022 р.) /[ упоряд. А. А. Криськов, В. В, Вишньовський та Н. В. Габрусєва]. Тернопіль : ФОП Паляниця В. А., 2022. С. 107–109.
- Філінюк А. Г. Російська земельна власність у Правобережній Україні напередодні і в період між поділами Речі Посполитої // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів: Електронний ресурс т. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2022. Вип. 21. С. 49–51.
- Філінюк А. Г. Реанімація путінським режимом міфів про Велику Вітчизняну війну 1941–1945 рр. як інструмент сучасної гібридної російсько-української війни // Хмельниччина в умовах війни росії проти України. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Хмельницький, 24 лютого 2023 р.) /[ редкол.: Ю. В. Телячий (гол.), Н. І. Сарай, С. В. Маркова та ін.]. Хмельницький: ХКТЕІ, науковий відділ, 2023. С. 107–113.
- Філінюк А. Г. Україна і поділи Речі Посполитої наприкінці ХVІІІ ст.: джерелознавчий аспект // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів: Електронний ресурс т. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2023. Вип. 22. С. 109–112.
- Філінюк А. Г. До питання про моделі європейської і російської історичної пам’яті та їх відображення в період російсько-української гібридної війни // Збірник тез ІІІ Міжнародної наукової конференції «Воєнні конфлікти та техногенні катастрофи: історичні та психологічні наслідки (Тернопіль, 20–21 квітня 2023 р.) /[ упоряд. А. А. Криськов, Н. В. Габрусєва. Тернопіль : ФОП Паляниця В. А., 2023. С. 113–115.
- Філінюк А. Г. Соціальна характеристика чиновників державного управління в Подільській губернії у першій половині ХІХ ст. за джерелами НАФ України // Архівістика: теорія, методика, практика: матеріали Третьої міжнародної науково-практичної конференції (27–28 квітня 2023 р., м. Кам’янець-Подільський) /[ редкол.: С. А. Копилов (гол. редкол.), А В. Хромов. Баженов (заст. голови) та ін.]. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2023. С. 229–244.
- Філінюк А. Г. Наукові та краєзнавчі горизонти і висоти професора Лева Баженова // Перші краєзнавчі читання в пам’ять професора Лева Баженова: Матеріали всеукр. наук.-практ. конференції (м. Хмельницький, 02 червня 2023 р.) / [редкол.: Ю. В. Телячий (гол.), Н. І. Сарай (заступник гол.), С. В. Маркова (заступник гол.) та ін.]. Хмельницький: ХКТЕІ, відділ наукової роботи, 2023. С. 17–23.
- Філінюк А. Г. Проблема Голодомору 1932–1933 рр. в Україні у наукових виданнях (за матеріалами наукових форумів Інституту Голодомору останніх років) // Голодомор 1932–1933 років на Поділлі (до 90-ї річниці трагічних подій). Матеріали регіонального науково-практичного семінару. 27 лютого 2023 р., м. Бар Вінницької області. Бар : Редакційно-видавничий відділ Комунального закладу вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», 2023. С. 171–185.
- Філінюк А. Г. Подільські історико-краєзнавчі студії в науковій спадщині професора О. Григоренка (до 75-річчя від дня народження та 50-річчя науково-педагогічної діяльності) // ХVІІ Подільська наукова історико-краєзнавча конференція: матер. Наук. іст.-краєзн. конф., м. Хмельницький, 22 вересня 2023 р. / [ редкол.: Ю. В. Телячий (гол.) та ін.]. Хмельницький: ХКТЕІ, відділ наук. роботи, 2023. С. 486–494.
- Філінюк А. Г. Проблеми трансформації вищої освіти України в період російсько-української війни 2022–2023 рр. // Наука та освіта в умовах викликів сьогодення. Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф. (16 грудня 2023 р., м. Чернігів). Чернігів, 2023. С. 198–202.
- Глушковецький А. Л., Дубінський В. А., Завальнюк О. М., Комарніцький О.Б., Телячий Ю. В., Філінюк А. Г. Копилову Сергію Анатолійовичу – 60 // Краєзнавець Хмельниччини: науково-краєзнавчий збірник /[ гол. редкол. Ю. В. Телячий; відп. ред. В. С. Прокопчук, В. Р. Адамський та ін.]. Хмельницький: ХОО НСКУ, 2023. Вип. 15. С. 218–221.
- Дубінський В. А., Завальнюк О. М., Комарніцький О.Б., Телячий Ю. В., Філінюк А. Г. Рарицькому Олегу Анатолійовичу – 50 // Краєзнавець Хмельниччини: науково-краєзнавчий збірник /[ гол. редкол. Ю. В. Телячий; відп. ред. В. С. Прокопчук, В. Р. Адамський та ін.]. Хмельницький: ХОО НСКУ, 2023. Вип. 15. С. 225–229.
- Філінюк А. Трансформації в становій структурі населення правобережної України наприкінці ХVІІІ – в першій половині ХІХ ст. // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів: Електронний ресурс т. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2024. Вип. 23. С.
- Filinyuk A. University Education in Ukraine: The Test of the Russian Ukrainian War (February 2022 – January 2024) // International Journal of Latest Research in Humanities and Social Science (IJLRHSS). 2024. Volume 07. Issue 03. PP. 82-89. www.ijlrhss.com
- Філінюк А. Подільська старовина в науковій спадщині талановитого археолога доцента Анатолія Гуцала // Краєзнавець Хмельниччини: науково-краєзнавчий збірник /[ гол. редкол. Ю. В. Телячий; відп. ред. В. С. Прокопчук, В. Р. Адамський та ін.]. Хмельницький: ХОО НСКУ, 2024. Вип. 17: На пошану голови Національної спілки краєзнавців України професора Олександра Реєнта. С. 240–251.
- Yarych V., Ivasechko A., Lipianina-Honcharenko K., Filinyuk A., Yurkiv K., Lebid T. Evaluating the Effectiveness of Attention-Gated-CNN-BGRU Models for Historical Manuscript Recognition in Ukraine // Перший міжнародний воркшоп «Штучний інтелект для сталого розвитку dings» (AISD 2024): The First International Workshop of Young Scientists on Artificial Intelligence for Sustainable Development. Ternopil, 2024. S. 99–108.
- Філінюк А. Г., Черняк Л. А. Творче становлення подільських митців Владислава та Євгена Гжегожевських у 1977–1981 рр. // The 10th International scientific and practical conference «Topical aspects of modern scientific research» (June 13-15, 2024) CPN Publishing Group. Tokyo, Japan. 2024. C. 456–464.
- Філінюк А. Деякі штрихи про професійну досконалість історика та краєзнавця професора Віктора Прокопчука // Суспільні трансформації в умовах війни росії проти України: виклики часу і завдання краєзнавців: матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Хмельницький, 26 липня 2024 р.) / [редкол.: Ю. Телячий (гол.), О. Реєнт (співгол.), В. Філіпчук (співгол.), О. Курок (співгол.) та ін.]. Хмельницький: ФОП Стрихар А. М., 2024. С. 53–61.